čtvrtek 25. ledna 2018

Důležité momenty / Bez plenek & Tip na knížky & Giveaway

Žádný mateřský blog by nemohl existovat bez tématu odplenkování. Je to něco, co se v naší společnosti řeší až moc. Probírá se horem spodem na každé maminkovské diskuzi na FB, je na to založeno milión vláken na modrých konících. Prarodiče radí, kamarádky doporučují. I když se na to nikoho vlastně neptáte. Pravdou je, že si toto fekální téma neseme z minulosti, kdy určitě musela probíhat nějaká tajná komunistická soutěž, které dítě dřív. Moje dítě je lepší než tvoje. Ještě se ani nenaučilo používat ty svoje buclaté nožky, ale na nočníku sedělo dřív než se vůbec dokázalo samo posadit. Neodsuzuju dřívější generace, chápu, že to k tomu měly své důvody. Kromě úspory práce a času k tomu však podle mě neexistoval racionální důvod. Nepropaguju plenky, nemyslete si, ale respektuju vývojové fáze dítěte, respektuju jeho tempo a jeho potřeby. Vím, že dítě může mít svoje důvody, proč to ještě nejde. A vy jste tady od toho, abyste počkala a trpělivě ho k nočníku dovedla.


Moje děti jsou od sebe tolik odlišné. Hlavně Klárka je učebnicový příklad toho, že všechno má svůj čas. Přes den jsme ji zbavili plenek zhruba ve 22 měsících. Plenky ji vůbec nevadily, o nočník zájem neměla. V létě objevila kouzlo fungování bez plenky a nenechali jsme se odradit ani častými nehodami. Tím se ale vyřešila pouhá první třetina celé nočníkové story. Do nočníku čůrala, hovínko do něj dělat nechtěla. Ani stádem volů. Pláč, hysterie, blok. Plenka pouze na samotné vykonání potřeby. A přišly rady. Tak jí tu plenku prostě nedej! Tenkrát jsem se vžila do její kůže a podobné rady ignorovala. Respektovala jsem její potřebu, neodmítala jsem ji. Netlačila jsem. Věděla jsem, že moje šikovná holčička na to přijde sama. A přišla. Trvalo to. Minimálně půl roku, co už dokázala kontrolovaně chodit čůrat, ale na velkou potřebu si vyžadovala plenku. A pak jednou blik. Samo od sebe se to zlomilo. Třetí třetina - plenka na noc. Univerzální rada, kterou najdete na internetu, u nás nefungovala. Až se bude dítě týden budit se suchou plenkou, je připravené. Klárka nebyla. Každé ráno se budila s plenkou těžkou jako granát. A byla naprosto spokojená. Plenky jsme odbourali až minulé jaro, takže v jejích 3,5 letech. Před dovolenou. Chtěla pravděpodobně ušetřit místo v kufru - místo plenek sušenky :) A protože jsme jí dali prostor, měla možnost rozhodnout se sama. Netlač řeku, teče sama...

 
Kubík má vzor. Klárka je jeho bohyně. Je jeho hnacím motorem. Ten bez plenek chtěl být. Taky někdy před druhými narozeninami začal přes den fungovat "naostro". Nehoda se ještě občas stane, ale celkově mi jeho průběh přijde pohodovější než u Klárky. No noc ještě plenku má, ale několikrát ji měl ráno suchou. To půjde...

Co je u dětí stejné, je jejich enormní zájem o nočníkové knížky. Máme jich doma pěknou sbírku a podle mě jsou užitečné. Nemyslím si, že u nás tyto knížky něčemu pomohly, ale děti jednoduše baví. A mě vlastně taky. Některé jsou zábavné, jiné naučné. Všechny patří doma k těm nejčtenějším.

Víš, co má v plínce myš?

Tato plínková kniha původem z Belgie je rozhodně číslo jedna u nás doma. Když jsem ji chtěla pořídit Klárce, byla beznadějně vyprodaná a dotisk se nechystal. Naštěstí se ale uskutečnil v roce 2017 a já ji tenkrát pomáhala i na Hithitu. Tato knížka je velmi prostá na text, o to víc bohatá na ilustrace. Velkou vzdělávací hodnotu v ní nehledejte, ale zkuste se na ni podívat dětskýma očima. Je o myšce, která potkává své kamarády a všem se diví, co schovávají v plínce. Plínky jsou odklápěcí, dítě má tedy možnost prozkoumat exkrementy různé zvěře. Verše jsou navíc celkem srandovní, takže moje děti se u ní pokaždé smějí. Klára s Jakubem velice brzy pochytili výrazy typu "božínku" a "panečku" :). Klárka ji už umí zpaměti. Chlupáče trochu rozčiluje taková ta opakující se sousloví "víš, nevíš?" a "zeptejte se, neptejte se", ale moje hravá duše se s tím vypořádá.  Vydalo nakladatelství Barrister & Principal.


Malý nočník, malá hovínka

Tvrdé leporelo malého formátu s vysouvacími záložkami zaujme i velmi malé děti a vy se nemusíte bát, že přijde k úrazu. Je opravdu bytelná, jen ta okýnka by se mohla vysouvat o něco jednodušeji. Na pár jednoduchých ilustracích knížka ukáže, že hovínka dělají všichni - pes, kočka, králík, kůň i starší brácha. Není nijak graficky přeplácaná, obsahuje jen velmi málo textu, informační hodnota není velká, což u malých dětí není na škodu. Vydalo nakladatelství Svojtka.


Kamarád nočníček: Už běhám bez plenek

Ale jo, já ji sem dám, i když k ní mám velké výtky. Toto malé leporelo bylo naše první nočníkové, dostala ho Klára už někdy kolem roku. Koupila jsem ho za pár peněz v Levných knihách. Nemusím tento typ divokých ilustrací. Víc mi ale vadí textově - chvílemi se rýmuje, chvílemi ne, jsem systematik, potřebuju se držet jednoho nebo druhého. Pár veršů je v knize milých, ale většinou nic moc. Na úplném konci celé téma autorka zabije lízátkem za odměnu. Nevím, jestli to není ten důvod, proč ji moje děti měly tak rády. Vydalo nakladatelství Fragment.
Vombat Jirka

Knihu o vombatovi jsme měli půjčenou z knihovny. Je jedinečná, originální. Neskutečně milá. O strachu. O strachu z vykonání potřeby, kterou předčí jen strach ze strašidla (což mi teda kapánek vadí). Úžasně ilustrovaná, patrně nejlíp ze všech zmíněných. Je to obrázková kniha pro nejmenší - hodně celostránkových ilustrací a pomálu slov.  Obzvláště poutavá (nejen pro dětské oči) je série obrázků Jirky, jak se na nočníku nudí. Protože tak se asi ty naše děti cítí. Mají toho tolik na práci a ztrácejí čas seděním. A tak by stejně jako Jirka nejraději nočník popadly a dělaly s ním vombatí kusy. A závěrečná myšlenka o živočišné jedinečnosti, ta tomu jen dodala pomyslnou třešničku. Vydalo nakladatelství Mladá Fronta.


What is Poo

Máme doma spoustu anglických knížek a hrozně ráda je dětem čtu. Někdy je překládám, jindy čtu v originále a děti angličtina uklidňuje. Tato úžasná knížka je na rozdíl od všech výše zmíněných vzdělávací. Má velkou informační hodnotu a ocení ji tedy i větší děti. To neznamená, že nebude bavit děti malé. Jsou tam přece odklápěcí okýnka. Na 12 stranách najdete odpovědi snad na všechno, na co jste se v souvislosti s hovínky báli zeptat. Knihy z nakladatelství Usborne nově nakupuju přes jednu maminku z Brna, která s vydavatelem spolupracuje - Rainbow Children's Bookshelf. Vydalo nakladatelství Usborne.
P.S. Pokud si domů angličtinu zatím pustit nechcete, můžete se stejně dobře spokojit s českou verzí Co je to hovínko od Svojtky.


♥ G I V E A W A Y ♥


První letošní soutěž a rovnou o knihu. O knihu, která je oblíbená po celém světě. O knihu, která vás bude určitě bavit.
* 1 výherce získá: Knihu Víš, co má v plínce myš?

 
Pravidla:

1. Čtěte dál můj blog a podpořte mě na FB ♥
2. Dejte like knize Víš, co má v plínce myš? na FB
3. Do komentáře mi napište, jak moc jednoduchý/složitý byl přechod vašeho dítěte z plenek na nočník. Připište na sebe email
4. Pokud budete tento článek sdílet na svém FB, zařadím vás do soutěže dvakrát
5. Soutěžit můžete do neděle 4.2.2018 do půlnoci, v pondělí 5.2.2018 vyberu jednoho z vás a knihu  pošlu

36 komentářů:

 1. Náš to teprve čeká, tak uvidíme ��
  katerinavitu@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 2. My chodime od 9.mesicu na velkou,ale na curani furt ne a ne prijit.Bude mit 19.mesicu:-).Meli jsme pujcenou maly nocnik,mala hovinka...ale ta ho moc nezaujala.Tak by se myska hodila:-).Na fcb pod jmenem Kolackova
  Dekuji....marketbednarikova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 3. U nás tohle bylo úplně v pohodě. Od narození jsme bezplenkovali a díky tomu fakt tušetřili spoustu plín. Pak asi v roce totální zásek, nechtěla ani na nočník ani na kyblík. Nechali jsme tomu volný průběh, postupně zkoušeli plenku oddělávat, dávat plyšáky na nočník. Výsledek - v 18m přes den bez plíny od necelých dvou let i přes noc. Nikdy se nestala jediná nehoda! Vůbec to nechápu, je v tomhle strašně disciplinovaná a šikovná. Knížky jsme nepotřebovali, ani jsem tehdy nevěděla, že takové jsou :) Ale nějak tuším, že s Mikym to taková pohoda nebude a bude to trvat podstatně dýl :) Takže si o knížku rádi zasoutěžíme :)

  OdpovědětVymazat
 4. U nás to probíhá celkem v pohodě,Anička nekadila do plenky už od 9 měsíců,přes den byla bez plen asi od 22m,na noc od 27m. Kačence je 15m, od narození se snažíme částečně bezleplenkovat a do nočníku kaká už taky pár měsíců a často si rekne i na čůrání. Knížka se mi ale moc líbí a myslím,že by holky bavila. Navíc nás bude čekat ještě jedno odplenkovavani s třetím miminkem�� Gabriela.humpolova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 5. U nas bohuzel stale aktualni tema s nulovymi uspechy, syn ma 2,5 roku, teorii zvlada, ale kdyz mu navrhnu nocnik ci zachod, ozve se jen hystericke nenene! Uklidnuju se tim, ze kazdy zdravy clovek se nakonec odplenkoval, ale ten tlak okoli uz je citit...iva.prochazkova.cz@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 6. U nás první syn v 21 měsících z minuty na minutu si řekl, že chce na záchod a super, bez nehod. Druhý syn potřeboval času více, v 25 měsících a kakání občas stále bylo do spoďárků, neuměl to odhadnout a nebavilo ho sedět na záchodě. :-)
  Knížku bych ráda darovala kamarádce, kterou toto téma čeká a je z toho dost nervózní.
  Iveta
  medif@email.cz
  sdílím jako Iveta Daniel

  OdpovědětVymazat
 7. První syn se naštěstí naučil chodit na nočník ze dne na den. Překvapil nás a po několika týdnech učení prostě najednou sám si řekl,že chce na nočník. Teď mám 4 měsíčního prcka, tak uvidíme, zda bude po bráchovi a také bude vše dělat ze dne na den. jaannna8@seznam.cz .. NA FB sdílím jako Jana Šrámková

  OdpovědětVymazat
 8. A prvním dítětem proběhlo všechno v pohodě. Přes den bylo bez plenek asi od dvou let a čtvrt a v noci zhruba ve třech letech. S nikým jsem nezávodila, takže nebyl ani žádný stres. S druhým nás to teprve čeká, nejdřív tak za rok. :-) Jana S. meskjana@seznam.cz. Sdílím na FB.

  OdpovědětVymazat
 9. Dcera má rok a čtvrt a dost často,když se na nočník posadí, se vyčurá,tak z toho mám radost,ale samozřejmě to bude ještě nějakou dobu trvat.
  jana.koloma@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 10. Já jsem zkusila tzv. indiánskou metodu :) (to jsem se dozvěděla až později, že se tomu tak říká :D). Nejdříve jsem cca ve 20.měsících dceru posazovat na nočník (oblečenou), jen aby si začala zvykat a začaly jsme si na nočníku hrát, číst knížky, aby mi tam pak vydržela. To jsme dělaly denně asi 14 dní (záleželo na dceři jak dlouho tam vydržela) a když jsem viděla, že vydrží déle, tak jsem doma schovala plenky, udělaly jsme jim pápá a vyndavala jsem jen na spaní. 3 dny to byl fičák, nehody, praní, utírání, chození ven jen poblíž paneláku a vždy s nočníkem :D Po 3 dnech jsem si říkala, že to vzdávám :D Ale nechtělo se mi :) Pak jsem pátý den zkusila, dceři nedávat kalhotky (dočetla jsem se :) že to berou jako plenku, ale jen že propouští :) ). A hle, najednou dcera začala chodit na nočník, jen pro začátek v tento den, další den jako kdyby na to všechno zapomněla. Ale pak jsem věděla, že už stačí jí dát trošku času, než si to v hlavičce srovná a ono se to přesně 14tý den srovnalo a dcera začala sama chodit na nočník, když potřebovala čůrat, kakat... :) Nočník jsem pořád tahala s sebou i v bytě z místnosti do místnosti :D A když se naučila, tak jsem dala jedno místo a to v obýváku, kde trávíme nejvíce času a poté jsem ho dávala k záchodu a pak jsme přešly rovnou na záchod (opět nejdřív jsem zkoušela posazovat na záchod oblečeno a za týden jsme udělaly pápá panu nočníkovi :D). Nyní jsou dceři 2 roky a ještě před druhým rokem jsme vysadily i plenku na noc, ale to už si řekla dcera sama, prostě už plenku vůbec nechtěla... :)
  Tak asi tak u nás :D Ale byl to fičák :D
  Šárka

  OdpovědětVymazat
 11. Syn má zrovna dneska 26.1.první rok 😀 na nocnik ho posazuju od doby, kdy začal sedět...pomalu jsem ho s ním seznamovala a dneska si už dokáže k nocniku sám dojít, když chce curat. Zatím pliny většinu dne ještě nosí , ale budu se snažit, aby v létě byl už bez pliny...Zatím nám to jde moc hezky
  nikyta159@seznam.cz
  Sdílím jako Nikol Červinková

  OdpovědětVymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 13. Naše Magdalenka bude mít za 2 měsíce 2 roky a stále není bez plenky....Na nočník chodí, ale nikdy tam nic neudělá. Občas doma běhá bez plenky a vždycky když se jí chce čůrat řekne si o plenku, na nočník jí nepřesvědčím. Zatím to nijak nehrotím, až začne být teplo chci to s ní natrénovat venku na travičku :) Hana
  (na fb sdílím)

  OdpovědětVymazat
 14. Sdílím na FB(Andrea Petrová), andrea.petrov@seznam.cz
  S dcerkou jsme se do odplenkování pustily v létě, když jí byly téměř 2 roky. A trvalo nám to téměř půl roku, než si sama začala říkat na nočník. Někdy to bylo o nervy, protože jsem se rozhodla ji plenku nevrátit a vysazovala jsem ji. Na nočník s bez problémů vyčůrala i vykakala, ale bylo hodně těžké správně odhadnout ten správný čas. Nicméně teď se nám daří :-)

  OdpovědětVymazat
 15. Tak u nas se prechod stale nekona, zatim tvrdohlave odmita si byt jen sednout na nocnik ci zachod. Je mu 22 mesicu, snazim se ho netlacit, ale tlak okoli na me uz pocituji. Zvlast se vsichni divi, ze mu to na zadku nevadi, i kdyz ma tu plinu plnou, cehokoliv. Ale ja si rikam, ze k tomu dojde. Snazim se vysvetlovat,nabizet, vychytat ten spravny cas... no uvidime, leto t o snad jisti :-) Martina Novackova
  beelzebub@centrum.cz

  Sdilim na fb

  OdpovědětVymazat
 16. Nas odplenkovani teprve ceka, prdolkovi je teprve 10 mesicu a nechci na nej vubec tlacit. Vsimla jsem si, ze ke vsemu dospeje sam, kdyz si to srovna v hlavicce a pak to na nas vybali :-) Ale moc mne prekvapil kdyz byl zacatkem mesice nemocny a my jsme potrebovali vzit ranni moc k doktorovi. Po probuzeni se nad misou na nas signal vycural na prvni dobrou. A to jsme nikdy nezkouseli bezplenkovku. Tak to asi vyzkousim co nejdriv i s nocnikem :-) A Kubickovi prejeme dny i noci bez nehod. hm153@email.cz

  OdpovědětVymazat
 17. U ans to bylo naprosto prirozene pres leto byl syn bez plenek 22 mes. / cerven az zacatek zari) zacatkem podzimu vsak chtel plenu-asi mu byla zima? :D ,nelamala jsem ho i kDyz to byl krok zpet, asi na mesic zacatkem listopadu, ze enchce plenu ze ho tlaci a ze chce trenyrky, od te doby celkem bez nehod, zprvu bobek hazel do trenyrek ted bezpecne vsechno kam ma :) Nocni plena vazi snad rano 3 kg takze zatim neresim :D Rmarci@seznam.cz sdilim na face Martina Boučková

  OdpovědětVymazat
 18. Hezký večer, u prvního to bylo ještě jakštak, ve dvou a půl letech byl vez pleny na den i noc, čůrání se střídanými úspěchy od dvou let, druhý syn je teda větší oříšek, už má dva roky a 8 měsíců a teda ani náznak (zkoušeli jsme asi vše a nepomáhá nic, takže už to neřeším a doufám, že to stihneme do školky), sdílím jako Renata Ševčíková, PavlikovaRenata@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 19. Holky byly šikovné, takže do roka a půl oběma, ale knížka by určitě měla úspěch, sdílím jako Alexandra Pavlíková, email: Michel.ova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 20. S dcerou bylo odplenkování stejně náročné jak u Vás. Syn byl bez plen hned i na noc, ve 2 letech a 8měsících. Teď čekáme třetí tak by se nám kniha do budoucna hodila. Sdílím na FB Lucie Chmielová, witlucie@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 21. Zrovna s plenkami bojujeme, tak by se nám knížka hodila. :-) jarcca056@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 22. Nás to taky ještě jen čeká, naše Eliška má 15 měsíců, zatím nechci na ni nějak moc tlačit, ale od
  18 měsíců začneme intenzivně trénovat. miriamajurovata@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 23. U nas je to nyni aktualni tema a zatim to vypada tak, ze se dcerka s nocnikem pouze hraje a vse ostatni odmita.O knizce co ma v plince mys jsem cetla a moc bych ji chtela vyhrat,vkladsm do ni velke nadeje :-) nociupije@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 24. Alena Nohejlová27. ledna 2018 v 2:12

  My jsme nočník úplně přeskočili, malý má aktuálně 2,5 roku a rovnou začal chodit na záchod s dětským prkénkem, na nocnicku nám vůbec sedět nechtěl, byl to boj
  Nohelova@post.cz
  Sdílím na FB :-)

  OdpovědětVymazat
 25. Nás odplenkování teprve čeká, ale až za delší dobu (malému je 8 měsíců...). Používáme látkové plenky, tak si dělám naděje, že odplenkování bude jednodušší, než kdybychom používali jednorázovky. Ale kdo ví... :-)Zatím mám představu, že nebudu nic hrotit, stejně jako tomu bylo a je dosud. Na nic netlačím, nic se nesnažím urychlit... Moc se mi líbí indiánská metoda :-)

  OdpovědětVymazat
 26. Zapomněla jsem napsat e-mail: vyper@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 27. Malému je 16 měsíců, na nočník chodí zatím jen ráno a jsem na to hrozně zvědavá jak se nám v létě bude dařit učit na nočník celý dwn.
  sipecek3990@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 28. Dcera má 11 měsíců a měla období, kdy udělala signál, my jsme jí posadili na nočník a ona se vykakala. Ale poslední dobou se nám to bohužel nedaří, protože signál zmizel. Ale přesto se s manželem snažíme a na léto máme výzvu zkusit během dne odplenkovat, tak uvidíme :-) Jinak dcera má obecně knížky moc ráda, takže za další knihu bude strašně šťastná. Hezký den. Simona
  simona5r@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 29. Syn bude mít příští měsíc 2 roky a nočník u nás nefunguje, stále nosí plenky ... už jsme toho zkusili opravdu hodně, ale nic nezabírá :/ prostě nechce a nedá se s ním nijak hnout. Výhra by se nám teď opravdu moc hodila :)
  kam.bob@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 30. Docela makačka :D Vlastně celé léto jsem jen běhala s hadrem v ruce a několikrát denně vytírala podlahu. Zaplať bůh za plovoučku v celém bytě :D Už jsem měla pocit, že tohle nikdy neskončí. A pak jak mávnutím proutku to najednou šlo :) Takovou hrdost co jsem cítila..jak za sebe, tak za mojí dcerku. Další etapa pak následovala "vydržet bez plenky celou noc" :D sleduji na fb jako libuska.krizova a mailík mám marcrazy@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 31. Syn na velkou chodí na nočník asi od 14 měsíců, v lětě (21měsícu) jsme sundali plínku, takže jsem pořád lítala s hadrem :D ale během pár dní to bylo v pohodě. Ale na noc máme plínku stále, to nám zatím nejde odnaučit. Michaela Kratochvílová
  MK.Michaela@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 32. Hezký den, se starší dcerou to velký problém nebyl. Kompletně bez plenek přes den byla v 19 měsících, od 21 už byla i v noci. Ale celé to bylo možná o nějaký týden dříve, toto byla doba, kdy jsem si troufla ji vzít ven bez plenky a v noci ji plenku nedat, ale nějakou dobu už jsme mívali sucho. Nutno dodat, že nám nahrálo k odplenkování i roční období, ale zároveň pravidelné vysazování na nočník. Poměrně pravidelné nočníkové úspěchy, začala dcera mívat kolem 16 měsíce. Nyní nás to čeká podruhé. Tentokrát se synem. Uvidím, jak to půjde, říká se, že klukům to trvá déle. Příští týden mu bude rok a cca od Vánoc zkoušíme nočník, prakticky od doby, kdy dokázal sám sedět. Je mi jasné, že v téhle době to ještě v hlavě nemá tak srovnané, aby cíleně čůral nebo kakal, ale i tak jedeme podobnou metodu jako u dcery. Nočníkové úspěchy máme pravidelně hlavně ráno a večer - ale je to tím, že vím, kdy syn čůrá, na bobek do nočníku ještě čekáme. :-) Teď když to píšu, tak se až sama divím, o čem jsem schopna psát. :-D Doufám, že syn půjde v dceřiných šlépějích a na konci léta bude bez plenek. Uvidíme, třeba by nám i výhra pomohla. Sdílím jako Hana Svobodová, tereza.binkova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 33. U prvního syna jsme v 18měsících vyzkoušeli "indiánskou metodu" a do týden byl bez plen. Druhý ma rok, tak v létě zkusím i u něho a uvidíme 😀. Díky za soutěž. Andrea.p@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 34. plenu zatím stále máme, ale od roku si dcera sama začala říkat, že se chce vyčůrat.. nejdříve to byl mesic marneho sedání na nočník bez výsledku. ted už se vždy vyčura - ale i tak je spotřeba plenak cca 5za den hhranolkakatka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 35. Zacala jsem s prechodem plenka-nocnik v lete. A docela se to darilo.Nejhorsi bylo odbourat nocni plinku,na tu si syn stejne nejak prisel sam, ze uz mu zacala vadit a rekl si, ze uz ji nechce . Katerina.Alexova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat