pátek 22. ledna 2021

Od Vánoc v Audiotéka Klubu

Když jsem před Vánocemi psala o Naslouchači (což je mimochodem jedna z nejzajímavějších audioknih, co na kontě mám), zmínila jsem jednu zásadní novinku v Audiotéce, odkud knihy stahuju. V prosinci Audiotéka spustila Audiotéka Klub, který funguje na principu měsíčního předplatného. Tenkrát jsem dostala v rámci dlouhodobé spolupráce měsíční členství v klubu zdarma, abych si novou appku s členstvím vyzkoušela, otestovala, příp. našla něco, co se mi nebude pozdávat. Měsíční členství uteklo jako voda a sama už jsem si předplatila další měsíc. V tuto chvíli, kdy audioknihy poslouchám hodně, mi přijde členství výhodné.


středa 20. ledna 2021

Hrajeme / Ovocný sad pro nejmenší hráče

Matýsek to nemá jednoduché. Většinu času jen přihlíží, jak my ostatní něco hrajeme, a tak moc se chce zapojit. Nicméně v čerstvých dvou letech si s námi nezahraje ani černého Petra. Zatím s ním podnikám jen obrácené pexeso a lotto. Nicméně jsem čekala na ten pomyslný dvouletý milník, který si pamatuju, že proběhl u Klárky i Kubíka. Ve dvou letech se začali orientovat v barvách a tak přichází ta správná doba na první barevné hry. Hry, ve kterých nejde o taktiku, ani matematické znalosti, ani logické uvažování. K tomu, aby mohlo dvouleté dítě hrát svoje první deskovky, potřebuje umět poznávat barvy. O trpělivosti záměrně pomlčím, ta je ve dvou letech na poměrně nízké úrovni a budete ji tak potřebovat hlavně vy.


úterý 19. ledna 2021

Knihy pro děti / Bludiště - interaktivní velkoformátovky

Kdo nemá doma Bludiště, jakoby nebyl. Nechápu, jak jsme mohli žít bez těchto velkoformátových knih, které absolutně pohltí celou rodinu. Já bych se nechala v klidu pohltit na půl dne, kdyby ti tři svolili.  Zalezla bych si do postele s konvičkou čaje a pracovala na všech těch tajných misích. Bludiště jsou zatím k dispozici třikrát, rozuměj ve třech dílech. První dva díly - Bludiště: Staň se soukromým detektivem a Bludiště 2: Záhada Zlaté věže dostaly mé děti od našich kamarádů k sedmým a pátým narozeninám. Oni je doma milují a vzhledem k jejich dobrému vkusu na knížky jsem věděla, že se jednoduše ujmou i u nás. Na Vánoce jsme si společně pod stromkem rozbalili díl třetí - Bludiště 3: Zámek v oblacích.


pondělí 18. ledna 2021

Chytrá hračka / Dřevěné magnetické stavebnice Tegu

Tegu. Kvalitní (i když poměrně drahá) záležitost, která se pořád na českém trhu rozkoukává, protože tady není zas tak dlouho. Nápadité dřevěné stavebnice, které jsou navíc magnetické, přišly do Česka z Hondurasu a poprvé jsem je okoukla na Festivalu kreativního hraní. A pak dostal Matěj jednu sadu k 1. narozeninám a celý rok patřila k jeho oblíbencům. Sice jsem ji už na blogu krátce zmínila, ale je to tak pěkná hračka pro malé děti, že si zaslouží samostatný článek na blogu. A pokud tady sbíráte dárkovou inspiraci průběžně, napište si Tegu na wishlist, rozhodně za to stojí.


pátek 15. ledna 2021

Knižní výzva / Dlouhá trať

Autor: Viktorie Hanišová
Nakladatelství: Host
Rok prvního vydání originálu: 2020
Počet stran: 192

Anotace

Občas se stane, že v půlce závodu zapomenete, proč vlastně soutěžíte.

Život se někdy zastaví. Ať už je důvodem vědomí smrti, osobní selhání, ztracené iluze nebo prostý strach, nevyhnutelně pak přicházejí také úzkosti, pochyby a otázky. Jsou to okamžiky, které nutí promýšlet vlastní bytí v jasném světle, jehož svit často nepřeje společenským konvencím a tomu „být jako ostatní“. A to, čemu přeje, se zdá tak děsivé, uhrančivé a lákavé zároveň… 

Prozaička Viktorie Hanišová po třech románech ohledává subtilnější a sevřenější prostor povídky. Tematicky propojené svižné texty jsou jako dobře míněné facky: zabolí, ale proberou. Stejně jako protagonisté povídek z Dlouhé trati se i čtenář musí nejednou zastavit a sám sebe se ptát: Jaký má tohle všechno smysl? Možná to není příjemné, ale kdo jednou začne, už nemůže zpět. A totéž se dá říct i o Dlouhé trati. Možná to není nic líbivého — ale číst přestat nelze.


středa 13. ledna 2021

Puzzle pro dvouleté děti

Matěj je vděčné dítě. Sám si hraje sice jen občas, ale když se do něčeho ponoří, vydrží dýl než sedmiletá Klárka. Nicméně až moc často na mě pořvává a vyžaduje mou asistenci, která není vždycky možná. Na druhou stranu pokaždé ocení, když si s ním sednu, zalezu někam do klidu a vytáhnu na něj prakticky jakoukoliv aktivitu. Na podzim jsme sáhli po prvním puzzle. Puzzle pro nejmenší. Bavilo ho to moc, ale potřeboval napovídat, co kam patří. Ale princip nacvakávání k sobě dobře zvládal. Před Vánocemi přišel zlom a začalo mu to jít. A tím pádem ho to naprosto pohltilo. Skládá často a rád. Vytáhla jsem ze skříně puzzlíky po dětech, plus jedno s auty dostal ke druhým narozeninám, hasičské zase k Vánocům. Je to bezva aktivita na rozvoj jemné motoriky, koordinace oko-ruka a logického uvažování. A často také obří zkouška trpělivosti.


pondělí 11. ledna 2021

Knihy pro děti / Jak myška snědla měsíc

Petr Horáček. Tento autor je na poli celosvětové dětské literatury už fenoménem. Čech žijící a tvořící ve Velké Británii píše a ilustruje originální knihy pro malé děti. Já tyto knihy vnímám jako umělecky hodnotné, morálně přínosné a textově kvalitní. Když by je poprvé viděl člověk neznalý dětské literatury, člověk nezaujatý, možná člověk bezdětný, řekne si, co na těch knihách vlastně je? Jenže to je právě to, že v na první pohled nenápadném obalu se skrývá skutečný poklad.