Titul: Složka 64 (Journal 64)
Autor: Jussi Adler-OlsenNakladatelství: Host
Rok prvního vydání: 2013
Počet stran: 544
Anotace
Zneužívání, nátlak a týrání patřily ještě před čtyřiceti lety do každodenního života žen deportovaných na dánský ostrov Sprogø. Některým z nich nabídl tamější život neomezenou moc, ale většině způsobil utrpení. Podobný osud potkal i Nete Hermansenovou, jíž se podařilo utéct. Alespoň si to myslela. Její případ se stane jedním z nejtěžších ve vyšetřování oddělení Q. Co ukrývá její minulost? Proč se na ostrov dostala? Kam zmizeli lidé z jejího okolí? A kdo za tím vším stojí?
Tvrdohlaví asistenti Asad a Rose přinutí svého šéfa Carla Mørcka znovu otevřít starý případ. Brzy však zjišťují, že se jedná jen o malou součást něčeho mnohem většího. O nejhorší možné zneužívání moci, kterému stále není konec. Carl mezitím řeší své vlastní problémy - starý případ úmrtí z roku 1978, kdy se za záhadných okolností utopil Carlův strýc. Vyšetřování, jež bylo nakonec uzavřeno pro nedostatek důkazů, mělo dva hlavní podezřelé: bratrance Ronnyho a Carla Mørckovy.Recenze
Severská detektivka - tentokrát dánská ani tentokrát nezklamala. Autora už jsem znala, první případ Carla Mørcka - Ženu v kleci - jsem před dvěma lety poslouchala jako audioknihu a před rokem jsem mrkla na film. Dobrý, ale hodně brzo jsem přišla na to, kdo je "vrah". Složka 64 je jiná. Vážnější, složitější, propletenější, zásadnější. Hodně mě odrazovala tloušťka knihy (přes 500 stran), ale nevzdala jsem to hned v počátku a jsem zato ráda, čím dál jsem se dostávala, tím víc mě kniha bavila. Nečekejte žádný krvák, žádné přestřelky ani akční scény (i když...), spíš detektivku s nádechem psychologického dramatu. V hlavní roli nenávist a pomsta, úplně oprávněná. Nucená sterilizace je totiž téma, které mě jako ženu-matku zasahuje a běhal mi z toho mráz po zádech, s hlavní hrdinkou musí každý soucítit. Děsivý osud prosté dívky, kterou prostředí a sociální křivdy dostaly na špatné místo. Hodně špatné. Postupné odkrývání pravdy o neonacistické organizaci, která dlouhodobě a cílevědomě třídila lidi na čisté a podřadné. V knize se střídají dvě časové roviny, rok 1987 - rok pomsty a 2010 - rok vyšetřování. Postavy propracované, Carl Mørck vtipný, politické pozadí impozantní. Od začátku se ví, kdo je vrah a přesto se příběh odkrývá čím dál víc až vyvrcholí v naprosto dokonalém a překvapivém finále.
Žádné komentáře:
Okomentovat