sobota 4. srpna 2018

Kam s dětmi v Brně / Přírodní koupání v biotopu Kovalovice

Jak jsem psala ve svém posledním těhotenském příspěvku, městské tropy přežívám nejlépe po krk ve vodě. Máme pár oblíbených koupališť, která střídáme, rádi máme koupaliště u obou babiček, někdy vyhraje svojí blízkostí velký a narvaný Dobrák v Brně, když máme čas, zajedeme si do Kovalovic, což je malá vesnice kousek za Brnem. Mají tam naprosto skvělý přírodní koupací biotop! A pro mě jsou vesnický koupaliště vždycky ta nejlepší.
 

 
Chlor je chemie, a vadí mi, co dělá s pokožkou a s vlasy, že ničí plavky a nepotřebuju ho ze sebe cítit ještě za pár dní. Ale rozhodně to není tak, že bych se chlorované vodě 100% vyhýbala: v zimě chodíme do krytých bazénů, i v létě někdy zvítězí koupák s tobogánem nad přírodou. A že bych se zrovna hrnula do každého bahňáku, to se taky říct nedá. Takže od všeho něco, podle nálady. Když je ale přiměřená možnost volby, ráda se chloru vyhnu. Biotopy jsou ideálním kompromisem.
 
 
Kovalovice leží asi 20 km východně od Brna, po dálnici směr Vyškov, což je pořád únosná vzdálenost. Navíc sem jezdí i pravidelná autobusová linka č. 702 z Brna (zast. Úzká u Vaňkovky). Přímo k biotopu vás v Kovalovicích navedou směrové cedule, nejde zabloudit. U koupaliště jsou vybudovaná velká travnatá bezplatná parkoviště.
 
 
Biotop se v Kovalovicích začal kopat v roce 2006, první koupací sezóna proběhla v roce 2007 a od té doby ušel dlouhou cestu. Vzniklo tady i příjemné brouzdaliště pro děti, dětské hřiště, hřiště na beach volejbal, stánky s občerstvením, terasa s posezením, sprchy, převlékárny a sociální zázemí.
 
 
Hlavní koupací část (1000 m2) je spojená potokem se čtyřmi čistícími lagunami. Tato plavecká část je hodně hluboká (maximum 4,2 m), v jednom rohu je oddělená část pro děti s vodním hřibem. V hluboké nádrži jsou dřevěná mola na skákání. Kromě možnosti vyblbnutí se skákáním tady žádné vodní atrakce nejsou, ani skluzavky. Dá se bez toho ale v klidu přežít. V dolní části pozemku je pak dětský "bazén" s maximální hloubkou 1 m.
 
 
Barva vody není kohoutkově průzračná, ale nazelenalá díky řasám. Měla příjemnou teplotu a ničím nebyla cítit. Klárka s Kubíkem jsou zvyklí na koupání v jezerech a v řekách, nijak se teda nepozastavili nad tím, že si nevidí na nožičky.
 
 
Velká travnatá plocha všude kolem zaručí, že se s nikým nebudete muset dělit o svačinu, stín si ale musíte pečlivě hledat. Na pozemku nejsou vzrostlé stromy, dobře si můžete lehnout u plotu, kde vám deku zastíní stromy na sousedním pozemku. Nebo si s sebou vezměte plážový stan nebo slunečník.
 
 
Cenově je to tady příjemnější než ve městě. Co se jídla týče - bohužel tu najdete jen českou koupališťovou klasiku - párek, hranolky, smažák, gyros. Samozřejmě ledňáčky, pivo, limo.
 
A co to vlastně ten koupací biotop je? Uměle vybudované jezírko s fólií a drenáží na dně, které může mít řadu bazénových prvků, velká část práce se tu ale nechává na přírodě. Chemické čističky tady nehledejte. Vodu ženou čerpadla do čistící laguny, kde se o přírodní čištění starají kořenové systémy vodních rostlin a mikroorganismy, které v nich žijí. Voda je přírodní, přírodně "čistá", problém může nastat, když teplota vody stoupne na vysoké hodnoty a koupe se v ní velké množství lidí, kteří vodu špiní např. opalovacími krémy. To se pak rostlinám a živočichům voda pomaleji čistí.
 
 
P.S. ryby ani kačeny tady nenajdete, obojživelníci prý nejsou na škodu :)

2 komentáře:

  1. Byla jsem tam a za to vstupné mi to nepřišla žádná hitparáda. Já osobně mám radši klid a tak jsme si stějně pořídili s manželem krásný bazén přímo na zahradu, ušetříme za vstupné a navíc máme doma prostor k relaxaci.

    OdpovědětVymazat
  2. Tam je to určitě moc pěkné, přesto ale nemá nic na to, když máte koupaliště doma. U nás je to teda tak, že raději preferujeme to soukromí než abychom se mačkali hlava na hlavě a stáli fronty na párky v rohlíku. Navíc je fajn i to, že můžeme využít kombinované sauny, kterou máme doma. Takže se spojí bazén a domácí wellness. :)

    OdpovědětVymazat