Malovat neumím, proto jsem si k dozdobení textilu vybrala razítkování. Původně jsem chtěla razítkovat jen na ty polštáře, ale pak jsem se rozšoupla a kromě dvou barevných variant povlaků jsem nakoupila ještě trička pro obě děti a bavlněnou eko tašku. A možná budu pokračovat i s plenkami (i když už je téměř na nic nepoužíváme) a tričkem pro mě, a šátkem, a...
SEZNAM VĚCÍ, KTERÉ BUDETE NA RAZÍTKOVÁNÍ POTŘEBOVAT:
- Textil - podle chutí a preferencí, jednobarevný, ideálně bavlněný (velký výběr jednobarevných povlaků na polštáře má Matějovský, jednobarevná trička a tašku za super cenu jsem pořídila v eshopu Bezpotisku.cz)
- Barvy na textil - na zkoušku jsem vzala jen dvě balení, dvě barvy - černou a bílou - zase to s tou barevností nemůžu přehánět :) Zvolila jsem anglické barvy Textile Art. Jsou vodou ředitelné a po zaschnutí se musí do látky zažehlit
- Štětec k nanášení barvy na razítko
- Pěnový papír na výrobu razítek
- Výtvarný řezák, poradíte si ale i s nůžkami
- Dřevěné kostky, nebo nějaké dřevěné špalíky na výrobu razítek (já si jich pár koupila na Fleru, mám rozměr 4x4x4 cm, ale mohly by být i větší)
- Šablonu na razítkovací tvar nebo vlastní fantazii (pokud chcete, můžete využít zase mých šablon - stahovat můžete zde)
- Tavící pistole, příp. lepidlo
Jakmile máte doma textil a veškeré další potřeby k razítkování, můžete začít s přípravami. Rozhodněte se, co budete tisknout. Vyberte si nějaký motiv. Já jsem zapřemýšlela, co se mi líbí, co se líbí dětem, co v poslední době frčí a postahovala si nějaké obrázky. Razítka jsem vyráběla poprvé, takže jsem volila veskrze jednoduché tvary, nijak členité. Ale záleží na odvaze, času, možnostech. Na Pinterestu najdete tisíce opravdu složitých motivů. Z mých obrázků jsem si připravila šablony v rozumné velikosti tak, aby se mi vešly na kostku o rozměrech 4x4x4. Musela jsem tedy využít šablony menších tvarů - stahujte tady. Pokud máte nějaké větší kostky, nebo špalíky, doporučuju tu větší velikost šablon - stahujte volně (dva druhy) zde nebo zde. Pak už stačí jen PDF vytisknout na A4.
Použijte šablonu a z pěnového papíru vyřízněte/vystřihněte požadovaný motiv. Jestli vám výsledný tvar přijde kostrbatý, vůbec to nevadí, razítko nedělá úplně ostré hrany a malé nedokonalosti se krásně ztratí. Vyříznutý tvar přilepte na kostku. Doporučuju tavnou pistoli, ta opravdu drží. Zkoušela jsem to i s lepidlem a jednou se mi pěna z kostky při razítkování odlepila. Tradá - razítko máte hotové. S pěnou se mi obecně dobře pracuje.
Tip: Pokud byste si chtěli úplně ulehčit práci a nechcete shánět kostky, mohli byste použít i tuto předpřipravenou sadu pěnových razítek.
Mám zkušenost jen s touto jednou barvou, proto zatím netuším, jak bude držet po vyprání. Můžu jen říct, že se mi s ní pracovalo velice dobře. Barvu jsem na razítkovou pěnu nanášela klasickým štětcem, dbala jsem na to, abych nepřetahovala a razítka pak nedělala nějaké šmouhy kolem. Barva je sytá a hustá, není potřeba velké vrstvy. Pak přišlo na řadu samotné razítkování.
U polštáře jsem zvolila jednoduchý geometrický tvar trojúhelníku ve dvou variantách - plný trojúhelník a pouze jeho obrysy. A také jsem využívala různých odstínů. Po natření razítka barvou jsem obtiskla černočernou a bez dalšího natření jsem tiskla ještě jednou, dvakrát, proto i ty šedé trojúhelníky. Tiskla jsem "na divoko", bez ladu a skladu, každý polštář je originál. Důležitý poznatek pro příště - barvy se propíjejí! Takže podložit nějakým papírem - dovnitř polštáře vložte nějaký list, ať se vám barva neprosákne i na druhou stranu polštáře jako mně. U tašky jsem to tak už aplikovala a v pohodě. I na tom polštáři to jde samozřejmě spravit, potisknete druhou stranu přesně tak, jak vám ukazují propité tvary... Anebo budete pečlivě dbát na to, že polštáře budou otočeny vždy jen tou správnou stranou k vám :)
Bavlněnou tašku jsem si potiskla bílými zajíci ve stylu "Miffy". Bílá barva nebyla tak sytá, jak jsem si ji představovala, ale v konečném důsledku i toto dílo vypadá moc dobře a vkusně.
Po skončení práce můžete pěnový tvar z kostky sloupnout, kostku umýt a máte připraveno zase na příště.
Barvy po aplikaci nechejte chvíli zaschnout na vzduchu. Až uschnou, přežehlete textil přes kapesník na stupeň bavlna. A máte hotovo. A máte radost. A máte chuť vymýšlet nové věci a tisknout dál a dál...
Pokud rádi čtete můj blog, pokud tady hledáte inspiraci, pokud vám můj blog pomáhá v uklidnění sebe samých, pokud tady zaháníte nudu, pokud vyhlížíte nějaké soutěže, zkrátka pokud máte moje články rádi, budu velmi ráda, když mi dáte své hlasy i v druhém ročníku ankety MAMAblog roku! Minulý rok jste můj blog vynesli vysoko a budu vděčná za podporu i letos. Hlasovat můžete každý den až do 1.6. Každým svým hlasem zároveň dostáváte možnost vyhrát jednu z krásných cen.
Polštáře jsou moc povedené!!
OdpovědětVymazatPro děti můžu jen doporučit foukací fixy na textil, prodávají se i kvanta šablon a u nás nesmí chybět na žádné dětské oslavě, děti si pak odnášejí jako poděkování nejen dort, ale i vlastní tričko. Barvy jsou syté a hezky drží i po mnoha vyprání. A jupí, letos si budou foukat tašky, pořád se mi s nimi nechtělo v tom množství šít. Nebo jsme jeden rok foukaly (samé holky) na jídelní prostírání. Ideální ke 4. narozkám 😊
Hezký den, Zlata
hezký den, Zlato (teď už chápu ten váš předchozí komentář o té zlaté s velkým počátečním písmenem :)) Děkuju, jsem z nich taky nadšená. A moc díky za tip na ty foukací fixy - vím teda o nich, ale nikdy jsme nezkoušeli. Ale ještě víc se mi líbí ten nápad s "narozeninovým workshopem" - super, někdy vyzkouším. My zatím oslavy pojímáme dost komorně, v poklidu rodinném, ale až se dcera dostane víc do kolektivu, všem těm princeznovským oslavám asi neuniknu :) Ty tašky jsou moc fajn - dokonce tuším "Eco" :-D
VymazatTak ty polstare se povedly moc! A napad na potistene pliny se mi taky libi! Hezky vecer ;)
OdpovědětVymazatHanko, děkuju, polštáře jsou fajn, jen mě trochu mrzí, že mi je dnes nepochválila tchýně :))) Plíny jsou na řadě, nechám na nich vyřádit děti :)Jana
VymazatP.S. Babičko, jestli to čtete, tak příště, jooo? :)))))