středa 13. července 2016

Knižní výzva / Spálená obloha

Titul: Spálená obloha (Burnt Paper Sky)
Autor: Gilly Macmillan
Nakladatelství: Knižní klub
Rok prvního vydání: 2015
Počet stran: 408
 
Anotace
 
Stačí jen okamžik a život se změní v peklo. Rachel Jennerová zůstala na moment pozadu. Od té chvíle se její osmiletý syn Ben pohřešuje. Avšak co se vlastně onoho osudového odpoledne na jejich procházce v lese stalo? Rachel se zhroutí svět, navíc proti sobě poštve téměř celou veřejnost. Ani spolupráce s policií neprobíhá zrovna ideálně. Ubíhají minuty, hodiny, dny... neúprosně ukrajují šanci, že Ben je ještě naživu. Že se najde. A vrátí se zpět. Rachel zjistí, že nikomu nemůže věřit. Dá se však věřit Rachel?
 
 
Recenze
 
Po dlouhé době jsem se naprosto ztratila v knížce, a to tak, že jsem byla na dovolené denně Chlupáčem obviňována, že ho vůbec nevnímám, když si čtu. Asi jo. Spálená obloha mě totiž dostala. Dlouho jsem nečetla knížku s takovou chutí, těšila jsem se na každou novou kapitolu, musela jsem číst dlouho do noci, nemohla jsem se odtrhnout. Tento temný psychothriller osloví asi hlavně matky, jen ty se dokáží plně vcítit do situace, protože jde o unesené dítě. Děsivé, že. A jakoby nestačilo, že se Rachel ztratil její malý chlapeček, zdá se, že jsou všichni proti ní. Mě příběh pohltil už na straně 29, kdy mi skutečně přeběhl mráz po zádech. A vlastně tam ten nepříjemný pocit celou dobu zůstal.
Líbil se mi styl vyprávění, příběh je popisován střídavě ze dvou pohledů - matky Rachel a vyšetřovatele Jima, navíc je kniha proložena přepisy ze sezení Jima s psycholožkou, nebo články z blogu www.kdejebenedictfinch.wordpress.com. Nepůsobilo to nijak rušivě, naopak si myslím, že všechno toto dělá knihu trošku odlišnou od ostatních. Kniha není na čtení nijak náročná, nemusíte nad ní do hloubky přemýšlet, abyste ji pochopili, ale je určitě poutavá. Stylem psaní mi kniha trochu připomíná Dívku ve vlaku, která se taky četla sama. Věřím, že po přečtení budeme zase o něco obezřetnější, budeme víc hlídat svoje děti a budeme mít zas o něco větší strach. Právem.
 
Neřekl nikdo, že ty oči smělé
čekají na poučení?
Nevaroval, jak přezoufale
létají můry v plameni?
Varoval bych tě, ale starý jsem,
mluvíme každý jiným jazykem.

Žádné komentáře:

Okomentovat